Terapeuci dla Lasu to inicjatywa, w której chcemy zaprosić Was do posadzenia lasu. Bioróżnorodnego lasu pełnego życia, który będzie rósł bez ingerencji człowieka. Chcemy dzięki staraniom prawnym ochronić go w taki sposób, żeby mógł  rosnąć na zawsze.

W Polsce wspólnota terapeutyczna to wiele tysięcy osób. To ogromny kapitał, który pozwala posadzić wspaniały las. Akcja Terapeuci dla Lasu może być naszym realnym działaniem na rzecz wspierania przywrócenia w świecie równowagi biologicznej. Jest zaproszeniem środowiska terapeutycznego do działań na rzecz klimatu.

Bioróżnorodność w świecie przyrody formuje się poprzez mechanizmy symbiozy i różnicowania. Dlatego też w misji sadzenia lasu potrzebujemy działać razem i współtworzyć wioskę, która zaopiekuje się drzewami, które zasadzi. Nie możemy chronić tego, czego nie znamy. Dlatego zanurzymy ręce w ziemi i zaczniemy od początku. Od siewki. Od sadzonki.

Wierzymy, że istnieje część nas, mądra procesem ewolucji. To część, która odzywa się wyraźnie TU i TERAZ i  upomina o ochronę Ziemi. Potrzebujemy spotkać się w krajobrazie zielonego serca i działać na rzecz języka życia. Języka troski, odpowiedzialności i zaangażowania.  Posadźmy razem las. LAS NA ZAWSZE.

Za każde wpłacone przez Ciebie 30 zł zostanie zakupione i posadzone 10 m2 lasu. W zależności od gatunku, na takiej powierzchni lasu sadzi się 1-2 drzewa liściaste, a resztę pozostawia się do zasiedlenia naturze, dzięki czemu rodzime gatunki mogą wrócić na dany obszar w swoim naturalnym rytmie. Nasz las to las na zawsze, bez polowań, dla klimatu, dla jakości powietrza, dla zwierząt i owadów, dla nas, i dla tych, co będą po nas. Potrzebujemy kupić ziemię i ją przygotować, wybrać sadzonki, postawić płot z siatki leśnej. W tym wszystkim pomoże nam Fundacja Las Na Zawsze. Więcej o fundacji Las na Zawsze przeczytasz tutaj.

>> Wybraliśmy wiarygodną fundację. Fundację Las Na Zawsze. Przyjrzeliśmy się zabezpieczeniom projektu (tak, żeby las, który zasadzimy, był lasem na zawsze).

>> Stworzyliśmy strukturę, która pozwoli naszej grupie ufundować, zasadzić i nazwać Las. Planujemy wyłączyć las z obwodów łowieckich. Już teraz zbieramy zgłoszenia osób chętnych do posadzenia lasu. Potrzebujemy 25-30 osób.

>> Przygotowaliśmy specjalne oznaczenia Przyjaciela lub Opiekuna Lasu dla Ciebie i/lub Twojego gabinetu, dzięki którym Twoi klienci/przyjaciele/znajomi dowiedzą się o Twoim zaangażowaniu i o projekcie Terapeuci dla Lasu. Chcemy tworzyć dobrą praktykę i zachęcać innych do udziału w akcji.

>> Będziemy publikować informacje na temat postępów naszej grupy w fundowaniu, a później sadzeniu lasu.

>> Zachęcamy Cię do dzielenia się informacją o projekcie Terapeuci dla Lasu i o wielkości zasadzonego przez Ciebie lasu z Twoimi znajomymi i/lub klientami. W miarę rozwoju projektu, będziemy też udostępniali materiały dotyczące potrzeby sadzenia lasów, ochrony leśnych powierzchni w Polsce itd …. Te materiały będą dla Ciebie dostępne do publikacji na stronie gabinetu na Facebooku, na Twoim profilu i w innych miejscach, które uznasz za właściwe. Nie musisz niczego publikować, ale chcemy dać Ci taką możliwość wspierania projektu.

>> Nasz las potrzebuje nazwy. W specjalnej akcji zorganizujemy plebiscyt na nazwę dla naszego Lasu.

>> Jeśli ufundujemy więcej niż jeden Las, będziemy mieli o tyle więcej radości ze wspierania natury, nazywania lasu//ów) i sadzenia.

>> Nasz Las będzie wyłączony z obwodów łowieckich.

1. Wybierz formę wsparcia.

Zdecyduj jak duży kawałek lasu chcesz posadzić. Proponujemy dwie formy wspierania finansowego projektu:

Przyjaciel Lasu – jednorazowa wpłata 30 zł lub wielokrotność 30 zł, np. 60/90/120 itd. złotych.

Opiekun Lasu – comiesięczna wpłata wybranej sumy przez 6 miesięcy (do końca 2020 r). Sugerujemy 30/60/90/120 złotych. Jeśli w którymś momencie Twoje możliwości finansowe się zmienią, możesz zmienić wysokość swojej wpłaty.

2. Zrób przelew na dedykowane projektowi Terapeuci dla Lasu konto Fundacji Las na Zawsze

09 1140 2004 0000 3802 8011 8834

UWAGA, w tytule przelewu wpisz: Posadzenie Lasu Na Zawsze w ramach działań statutowych fundacji
Właścicielem konta jest Fundacja Las Na Zawsze, al. Niepodległości 131/34, 02-570 Warszawa

3. Podziel się informacją o akcji z innymi.

Jeśli możesz, oznacz własny profil na Facebooku i Twój gabinet naszymi grafikami. Pobierz właściwe dla Twojej formy wsparcia pliki (dwa pakiety grafik do wyboru):

Kliknij w obrazek i pobierz grafiki dla Przyjaciół Lasu, pliki png, jpg i pdf
Kliknij w obrazek i pobierz grafiki dla Opiekunów Lasu, pliki png, jpg i pdf

4. Zostaw adres email.


*Zostawiając Twój e-mail wyrażasz zgodę na otrzymywanie newslettera związanego z akcją Terapeuci dla Lasu. W każdej chwili możesz wycofać swoją zgodę na otrzymywanie wiadomości. Przeczytaj więcej o polityce prywatności.

Strona akcji na Facebooku.

https://www.facebook.com/Terapeuci-dla-Lasu-113049027118608/

Koordynatorki akcji

Ula Krasny – counsellorka i terapeutka Gestalt. Prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Counsellingu. 

Monika Gendek – terapeutka Gestalt, ekoterapeutka, uczestniczka Akademii Głębokiej Ekologii i Szkoły Ekopoetyki.

Pytania i odpowiedzi na temat akcji

Kto będzie właścicielem Lasu?

Formalnie właścicielem ziemi, na której będzie rósł las jest Fundacja Las Na Zawsze.
Statut Fundacji gwarantuje nam jednak, że z Lasu Na Zawsze nie pozyskuje się drewna i nie będzie on nigdy wycięty, ani sprzedany. Dodatkowo Fundacja wyłączy ziemię z obszaru polowań.
Właścicielem Lasu będą też jego fundatorzy, w bardziej nieformalnym wymiarze. Z jednej strony na pewnym etapie my, jako fundatorzy nazwiemy nasz las – nazwa ta nie będzie nigdy zmieniona. Następnie samo sadzenie, w czasie którego, mamy nadzieję, urodzi się więź z danym miejscem i z naturą. Ta relacja pozwoli uczestnikom wracać do swojego lasu, pokazywać go bliskim, otaczać go troską i napawać dumą.

Kto będzie miał wstęp do Lasu?

Lasy Na Zawsze są otwarte. Powstają po to, by jak najwięcej terenów przywracać naturze i pozostawiać jej we władanie. Ale dają nam też możliwość poznawania i podziwiania bioróżnorodności. Las, jako organizm, to wspaniała, rozwinięta i skomplikowana struktura wzajemnych zależności. Możemy czerpać z niego mądrość lub spacerować, uspokajać własne zmysły, na przykład zażywać kąpieli leśnych. Dlatego do Lasów Na Zawsze zapraszamy wszystkich, którzy z szacunkiem, bez przemocy i ingerencji chcą przebywać blisko natury.
Polowania nie są dozwolone na terenie Lasu Na Zawsze, który powstanie w ramach naszego projektu. 

Jaką mamy pewność, że pieniądze zostaną wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem?

Fundacja Las Na Zawsze działa w imię zasady “zawsze przejrzyście”. Posiadają rozdział finansowy kosztów administracyjnych, od kosztów sadzenia lasów. Dzięki temu mamy pewność, że każda kwota wpłacona na cel ‘sadzenia lasów’, zostanie w 100% przeznaczona na realizację tegoż właśnie celu.
Koszty administracyjne są pokrywane przez Patronów Fundacji, zarówno biznesowych, jak i osoby prywatne. 

Jak las będzie zabezpieczony przed sprzedażą, wycinką itd.?

Fundacja Las Na Zawsze uruchamia szereg biurokratycznych działań, które sprawiają, że wycięcie danego obszaru leśnego staje się niemal niemożliwe.
Są to zmiany w ewidencji gruntów, w planie zagospodarowania i księdze wieczystej. A także zabezpieczenie finansowe w formie umowy darowizny celowej, które zmusza właściciela do zwrotu darowizny wraz z odsetkami w przypadku wycięcia lasu.
Na ten moment są to najskuteczniejsze formy ochrony ziemi przed wycinką lub sprzedażą, nawet w dalekiej przyszłości.
Fundacja pracuje także nad zmianami legislacyjnymi, dzięki którym mogłyby powstać Obszary Społecznie Chronione.

Gdzie ten las będzie rósł? 

Dokładną lokalizację poznamy bliżej grudnia – obecnie szukamy ziemi, która będzie najbardziej odpowiednia. Zwykle są to nieużytki leżące daleko od zabudowań czy pól, za to w bezpośredniej bliskości innych lasów. Często wybierana jest ziemia, gdzie drzewa już zaczęły proces kolonizacji.

Kiedy będziemy go sadzić?

Lasy sadzi się dwa razy do roku, bo taki rytm dyktuje natura. Sadzi się wtedy, kiedy w drzewach procesy wegetacji są spowolnione, a jednocześnie nie ma mrozu. Tymi właściwymi momentami są więc wczesna wiosna oraz późna jesień.
My wybraliśmy wiosnę na posadzenie naszego Lasu Na Zawsze. 

Czy las będzie można odwiedzać?

Tak, Lasy Na Zawsze są otwarte dla ludzi. A odwiedziny i obserwowanie zmian we wzroście i rozwoju naszego lasu są nawet zalecane. Prosimy jednak, aby w czasie odwiedzin zwrócić szczególną uwagę na poszanowanie natury i traktować las z szacunkiem.
Polowania nie są dozwolone na terenie Lasu Na Zawsze, który powstanie w ramach naszego projektu. 

Masz pytania? Skontaktuj się z nami.


RSS  |  Facebook